Revolution | Ultima Online Shard
ANA SAYFA
KAYIT
DOSYALAR
FORUM
HARİTA

Oyun Rehberi

02.01.2016
cBlack

Anatomy (Anatomi)
Anatomy yeteneği insan vücudu bilgisine sahip olmaktır.

Bu yetenek sahipleri kendilerini iyileştirme (Healing yeteneği) sırasında daha iyi bir iyileştirme yaparlar. Zira bu yetenek sahipleri vücudun hassas yerlerini bildikleri için biri ile savaşırken daha fazla hasar verirler.

Tüm combat yeteneklerine katkısı mevcuttur. Ne kadar yüksek olursa denk gelme şansınız o kadar artar. Bu skillin geliştirilmesi sadece bandaj yoluyla mevcuttur. Skill olarak geliştirilemez.

Wrestling: Sersemletme 
Fencing: Paradarbe (Spear, Shortspear silahlarında mevcuttur)
Swordsmanship: Yara açma (Tüm kılıç türleri)
Macefighting: Zırh parçalama (Maul, mace, War Mace ve Hammer Pick gibi silahlarla mevcuttur)

Animal Lore (Hayvan ilimi)
Animal lore yeteneği hayvanların ve eğer yetenek 100 ise diğer bütün yaratıkların bazı özelliklerini öğrenmenizi sağlar. Bu özelliklerden bazıları;
Mutluluk durumu, yeteneklerinin durumu, verebileceği hasar miktarı, ne kadar savunma gücü olduğu.
Ayrıca hayvanları evcilleştirebilmeniz için de bu yeteneğe sahip olmanız gerekir.

Bu skilli Animal taming ile bir hayvan ehlilleştirerek ve Veterinary ile bir hayvanı iyileştirerek geliştirebilirsiniz.

Animal Taming (Hayvan evcilleştirme)
Bu yetenek hayvanları evcilleştirmenizi sağlar. Böylece onlara sözünüzü dinletebilir, başkalarına saldırmalarını sağlayabilirsiniz. Evcilleştirmek istediğiniz hayvan bir binek hayvanıysa evcilleştirdiğiniz hayvana binebilirsiniz.

Değerli bineklerin istediği yeteneklere ve bineklerin statlarına şuradan ulaşabilirsiniz:
http://www.revolutionuo.net/binek_bilgileri


Archery (Okçuluk)
Bu yetenek yay kullanabilmenizi sağlar. Herhangi başka bir oyuncuya, bir yaratığa uzaktan ok atabilir, böylece onları öldürebilirsiniz.

+ lı bowlar dışında Özel loglarla üretilen bazı bowlar mevcuttur. Bunlar güçlerine ve hızlarına göre:
Ulrika Bow
Quakin Bow
Ekroan Bow
Aqun Bow
olarak sıralanır.

Bu bow türlerini kullanmak için herhangi bir Archery ve Tactics skilli gerekmemektedir.

Usta okçuların vazgeçilmez yayı olan Elwen bow ile npclere verdiğiniz hasarlar normal playera göre daha fazladır. Kullanmak için 90.0 Archery ve Tactics yeteneğinizin olması gerekmektedir.

Arms Lore (Silah Bilimi)
Arms Lore silah ya da zırhla ilgili bilgiler almanızı sağlar (örneğin aldığı hasar [damage])
Ayrıca wrestling yeteneğinin yan yeteneğidir silahsızlandırmak ve sersemletme oranını arttırmaktadır.

Bu yeteneği bir silahı geliştirerek geliştirebilirsiniz.

Begging (Dilencilik)
Bu yeteneği kullanarak oyunculardan veya bir tezgahtardan para dilenebilir ve karşılığında 3-65 gp(altın) arasında bir altın alabilirsiniz.

Blacksmithy (Demircilik)
Bu yetenek sayesinde demire şekil verebilir ve demirden silah, zırh parçaları, kalkan silah gibi malzemeler yapabilirsiniz.

Bowcraft (Ok/Yay zanaatı)
Bowcrafting yeteneği sayesinde Yay ve Ok yapabilirsiniz. Yaptığınız yayları diğer oyunculara ya da tezgahtarlara satıp altın kazanabilirsiniz.

Camping (Kampçılık)
Bu yetenek ile ateş yakabilirsiniz. Eğer ki aşçılık (Cooking) yeteneğiniz var ise yaktığınız ateşte yemek pişirebilirsiniz. Ateş yakabilmek için kindling adlı iteme ihtiyacınız vardır. Bunu ağaçlara bıçak ile vurarak temin edebilirsiniz.

Bu yeteneği geliştirmek için tek tek kindlingleri ayırarak ateş yakarak daha hızlı artış sağlayabilirsiniz.

Carpentry (Marangoz)
Bu yetenek ile tahtaları işleyebilirsiniz. Ev eşyaları, süs eşyaları yapabilirsiniz.

Barrel lid veya Club üreterek bu yeteneği az masrafla geliştirebilirsiniz.

Cartography (Haritacılık)
Bu yeteneğiniz ile şehir, zindan dünya haritaları yazabilirsiniz. Ayrıca hazine haritalarını okumanızda yardımcıdır.

İstenen maksimum yetenekte şehir haritası yazarak daha hızlı skill gain alabilirsiniz.

Level 2 haritayı okuyabilmek için: 40.0
Level 3 haritayı okuyabilmek için: 60.0 
Level 4 haritayı okuyabilmek için: 80.0
Level 5 haritayı okuyabilmek için: 100.0

Cartoghrapy yeteneği gerekmektedir.

Cooking (Aşçılık)
Aşçılık yeteneği ile yemek pişirebilirsiniz. Bu yetenekte ustalaştıkça daha fazla miktarda yemeği aynı anda pişirebilirsiniz.

Pişireceğiniz yemeği ayırarak pişirerek daha hızlı geliştirme sağlayabilirsiniz. Skilliniz ile doğru orantılı yemek pişirebilirsiniz.

Örneğin: 60 cooking yeteneğiyle 60 yemek pişirebilirsiniz.

Detecting Hidden (Dekektiflik/Tespit)
Bu yetenek ile gizlenmiş durumdaki oyuncuları ortaya çıkarabilirsiniz.

Evaluating Intelligence (Zeka değerlendirme)
Evaluating Intellingence yeteneği bir hayvanın ya da bir oyuncunun zeka seviyesini ölçmeye yarar. Bu yetenek büyücüler(Mage) tarafından tercih edilir. Çünkü büyücülerin attığı büyülerin hasar oranı bu yeteneğin artmasıyla birlikte artar.

Ayrıca Mage Robe ve Özel Robeleri giymek için gerekmektedir. Mage robe için 75.0 Evaluating Intelligence gerekirken Özel Robeler için 98.1 Evaluating Intelligence gerekmektedir

Fencing (Eskrim)
Fencing bir savaş yeteneğidir. Bu yeteneği olan karakterler delici silahlar konusunda uzmanlaşır. (ekstralar paradarbe ve attan düşürme)

Bu yeteneğin geliştirilmesi dagger ile rakibinize vurarak daha hızlı sağlanmaktadır.

Fishing (Balıkçılık)
Balıkçılık yeteneği ile balık tutabilirsiniz. Tuttuğunuz balıkları isterseniz pişirmeden isterseniz pişirerek tezgahtarlara satıp altın kazanabilirsiniz. Balıkları kendiniz yiyebileceğiniz gibi oyunculara da satıp altın kazanabilirsiniz.

Ayrıca olta ile ve ağ (ağ atmak için 80.0 fishing yeteneği gereklidir) ile balık tutarkan s.o.s (hazine haritası) çıkma ihtimalide vardır.

Healing (Iyileştirici)
Healing yeteneği ile bandaj kullanarak canınızı yükseltebilirsiniz. Healing yeteneği ile elde edilen kazanç Anatomy(Anatomi) yeteneği ile doğru orantılıdır. Anatomy(Anatomi) yeteneği çok düşük olan bir oyuncu bu yetenek ile düşük oranda (30HP) fayda sağlar eğer bu anatomy yeteneğinde de ustalaşabilirseniz bunun iki katı oranda fayda sağlayabilirisniz. 

Eğer healing ve anatomy yeteneğinde ustalaşabilirseniz (60.0) oyuncuların yaralarını ve zehirlerini tedavi edebilirsiniz.

Eğer healing ve anatomy yeteneğinde ustalaşabilirseniz (80.0) oyuncuları yeniden canlandırabilirsiniz.

Ayrıca bandaj kullanımından sonra tedavi süresi dexinizin seviyesine bağlı olarak işlemektedir.

Hiding (Gizlenme)
Gizlenme yeteneği ile kendinizi diğer oyunculardan ve yaratıklardan gizleyebilirsiniz. Herhangi bir tehlike esnasında gizlenerek kendinizi koruyabilirsiniz.

Bu yeteneği at üzerinde kullanamazsınız. Ayrıca yüksek zırhınız olduğu taktirde gizlenemezsiniz.

Inscription (Yazıt)
Bu yetenekler büyü parşömenleri, büyü kitapları yazabilirsiniz. Bunları yazabilmek için ayrıca Magery (Büyücü) yeteneğine ihtiyacınız vardır. Bu yetenek genelde altın kazanmak için kullanılır. Ayrıca savunma büyülerine katkısı vardır.

Bu yeteneğin yüksek seviyelerinde Runebook üretebilirsiniz ve dolu Runebookları boş olanlara kopyalayabilirsiniz.

Item Identification (Madde Bilimi)
Ultima Online oyunu içerisinde bulunan magical(büyülü) silahların değerlerini öğrenmenizi sağlar. (+3, +6, +9, +12, +15) Örneğin bir yaratık öldürüp bu yaratıktan loot’ladığınız (yağmaladığınız) silahın üzerinde “a magical silah” yazar bu yetenek ile bu silahın ne kadar büyülü bir silah olduğunu öğrenebilirsiniz.

Lockpicking (Kilit Uzmanı)
Bu yetenek sayesinde dünya üzerinde çeşitli yerlerde bulunan kilitli hazine kasalarını açabilir, bu sayede bu kasaların içerisinde bulunan hazineleri alabilirsiniz.

Vesper, Minoc, Serpents hold, Skara Brae, Yew, Trinsic ve Magincia şehir bankaları daha güvenli kilit mekanizmaları icat edebilmek için bankalarında insanların kurcalayabileceği kilit düzeneğine sahip örnek kasalar bulunduruyorlar.

Lumberjacking (Ormancı)
Bu yetenek sayesinde ağaçlardan log (kütük, tomruk) toplayabilirsiniz. Topladığınız tomruklar ile Carpentry(Marangoz) yeteneğiniz var ise tahta eşyalar veya Bowcraft yeteneği ile yay ve oklar yapabilirsiniz. Ayrıca yeteneğinizi geliştirdikten sonra özel tomruklar sayesinde özel eşyalar yapabilirsiniz. Ayrıca odun çıkartırken s.o.s(hazine haritası) çıkma ihtimali de vardır.

Ayrıca özel loglar (Ulrika, Quakin, Ekroan ve Aqun) Vesper sınırlarında çıkmaktadır.

Mace Fighting (Gürz Savaşçılığı)
“Mace Fighting” bir savaş yeteneğidir. Bu yetenek ile topuz ve sopa gibi darbe ağırlıklı silahları kullanabilirsiniz. (Bonuslar: stam emme, zırh parçalama ve attan düşürme)

Magery (Büyücülük)
Büyü yapabilme yeteneğidir. Bu yetenek sayesinde speel book(büyü kitabı)’nızda bulunan büyüleri kullanabilirsiniz.

Ayrıca Evaluating Intelligence gibi Mage Robe ve Özel Robe giymek için aynı oranda Magery yeteneği gerekmektedir.

Meditation (Meditasyon)
Meditasyon yeteneğini büyücüler kullanmaktadır. Büyü atabilmek için gerekli olan doğaüstü güçlerinizi meditasyon yaparak kısa süre içerisinde doldurabilirsiniz.

Mining (Madencilik)
Madencilik yeteneği dünya üzerinde bulunan çeşitli yerlerdeki madenlerden maden çıkarmanızı sağlar. Bu madenler ile özel setler yapabilirsiniz. Unutmayın ki özel setler size çok daha fazla armor (zırh) gücü verecektir. Böylece darbelere karşı daha dayanıklı olacaksınız. Bu tip setler sadece Warrior (savaşçı) karakterler içindir. Bu setleri giyen karakterler büyü atamazlar. Ayrıca maden kazarken s.o.s (hazine haritası) çıkma ihtimalide mevcuttur.

Ayrıca kazma sallarken madenin altından ore çeşidine göre elemental ile karşılaşabilirsiniz.

Parrying (Kalkan kullanma)
Kalkan kullanma yeteneğidir. Bu yetenek ile düşmanınızdan gelen hasarı azaltabilir ya da engelleyebilirsiniz. Ayrıca yeteneğiniz arttıkça elinize kalkan aldığınızda armor(zırh) gücünüz de artacaktır.

Engelleme oranı skilliniz ile doğru orantıdadır. Örneğin 60 parrying skilli olan bir playerın elindeki kalkan %6 oranla gelen saldırıyı engelleyebilir.

Ayrıca usta büyücüler kalkan kullanamamaktadır.

Poisoning (Zehirleme)
Zehirleyebilme becerisidir. Magery(büyücü) yeteneği ile yaptığınız Poison (zehir) büyüsünün gücünü arttırabilirsiniz. Bu size savaş esnasında oldukça avantaj sağlayacaktır.

Warriorların silah sürmesi için bu skill yeterlidir. Poison şişesinin seviyesine göre silah sürülebilmektedir. Büyücü yeteneği 40.0 ın üstündeki savaşçılar zehirli silahı kullanamazlar.

Ayrıca bu yetenekte Grandmaster seviyesine ulaştığınızda yakın mesafeden atılan zehirler veya taze silaha sürülmüş zehirleri greater cure ile hemen iyileştiremezsiniz.

Snooping (Hafiye)
Bu yetenek ile diğer oyuncuların ve tezgahtarların çantalarını açabilir. İçerisinde bulunan eşyalara göz atabilirsiniz. Bu yetenek Stealing (Hırsızlık) yeteneği ile birlikte kullanılır.

Stealing (Hırsız)
Hırsızlık yeteneğidir. Bu yetenek sayesinde Snooping(hafiye) yeteneği ile çantasını açtığınız oyuncuların çantalarında bulunan eşyaları çalabilirsiniz.

Ayrıca paperdollunu açtığınız kişinin elindeki silaha gözünüzü kestirerek çantasını açmadan o silahı çantasına düşüren kişiden çalabilirsiniz.

Stealth (Gizli Hareket)
Bu yetenek ile gizlenmiş durumdayken hareket edebilirsiniz. Bu Hiding(Gizlenme) yeteneği ile birlikte kullanılmaktadır. Yeteneğinizin seviyesine göre attığınız her adımda daha başarılı olursunuz.

Swordsmanship (Kılıç Ustalığı)
Bu bir savaş yeteneğidir. Kesici silahlar konusunda uzmanlaşırsınız. (ekstra: yara açma ve attan düşürme) Attan düşürme bonusu Swordsmanship yeteneğinin sadece balta türlerinde mevcuttur. Halberd ve Bardiche silahlarında bu bonus bulunmamaktadır.

Bu yeteneği bir kasap vendorundan alacağınız Butcher knife ile daha iyi bir şekilde geliştirebilirsiniz.

Tactics (Taktikler)
Taktik yeteneği bir savaşçı karakterin olmazsa olmaz yeteneklerinden birisidir. Magical(büyülü) silah kullanabilmeniz, rakibe daha iyi vurabilmeniz için gereken bir yetenektir ve vuruşların hasarını arttırdığı gibi ıska geçme oranı skillin seviyesiyle doğru orantıdadır.

Bu yeteneği en hızlı rakibinize yumruk atarak kazanabilirsiniz. Aynı zamanda silahınızla vurunca geliştirilebilmektedir.

Tailoring (Terzi)
Bu yetenek ile kumaşla türlü eşyalar yapabilirsiniz. Ayrıca özel madde’ler kullanarak pahalı Robe(cübbe)’ler yapabilirsiniz. Bu yetenek ile ayrıca balık ağı dikebilirsiniz.

Bu skilli 74.1 seviyesine kadar body sash ile geliştirip, ondan sonra oil cloth ile sağlayarak daha az kumaş harcıyabilirsiniz.

Mage robe için Hardening crystal ve kumaş gerekmektedir. Aynı zamanda üretimi için 98.1 Tailoring yeteneği gerekmektedir.

Özel robe yapımı için Hardening crystalin yanında o robenin crystali ve bir miktar kumaş gerekmektedir. Aynı zamanda üretimi için 98.1 Tailoring yeteneği gerekmektedir.

Balık ağı yapımı için 1 adet shell ve 10 adet kumaş gerekmektedir.

Özel deri setlerden horned ve spinned setler mevcuttur. Bunların yapımı için 50 adet o setin derisinden gerekmektedir. Bu derileri kesebilmek için yumuşatmanız gerekmektedir. Bunun için volcanic ash adlı itemle üretilen spirit of nitre potionunu derinin üzerine dökmeniz gerekmektedir. Bu potionu alchemist karakterler üretebilmektedir.

Tinkering (Tamirci)
El işleri konusunda uzmanlaşmanızı sağlayan bir yetenektir. Basit ama önemli eşyalar üretebilirsiniz.

Bu yeteneğin geliştirilmesi için genelde tercih edilen yöntem lockpick üretmektir.

Özellikle bu yetenekte ustalaşan kişiler Trapped puch ve Golem üreterebilirler. 

Trapped pouch için iron ingot ve log gerekir.

Golem için ise bir miktar bronze ingot ve belli doğuş noktalarında bulunan golemlerin içinden çıkan power crystal ve clockwork ile üretebilirsiniz.

Tracking (İzleme)
Etrafınızdaki hayvanları görebilirsiniz. Yeteneğiniz arttıkça daha geniş alandaki hayvanları görebilirsiniz. Eğer hayvanlar evcilleştirilebilirse o hayvanı takip edebilmek için aynı miktarda animal taming (evcilleştirme) yeteneğine sahip olmalısınız.

Bu yetenekte ustalaşmak için bu yeteneği boş bir ortamda kullanarak sağlayabilirsiniz.

Ayrıca spawntakip koruyucularını ve bineğini görebilmek için tek başına yeterli değildir. Eğer mevcut bineği ehlilleştirecek yeteneğe sahip değilseniz koruyucuları ve bineği göremezsiniz.

Veterinary (Veteriner)
Veterinerlik yeteneği ile hayvanları tedavi edebilir, yaranmış hayvanları bandaj ile tedavi edebilirsiniz. Aynı zamanda Animal Lore yeteneğinizide bu yolla geliştirebilirsiniz.

Wrestling (Güreş)
Çıplak el ile verdiğiniz hasarı arttıran bir yetenektir. Yeteneğinizi 100.0 yaptığınızda rakibinizi sersemletme olasılığına sahip olursunuz. Rakibiniz birkaç saniye hareketsiz halde kalır bu da size avantaj sağlar. (ekstra: sersemletme ve armslore yeteneği ile silahsızlandırma)

Ayrıca sunucuda geliştirilemeyen ve aktif olmayan skiller sırasıyla:
Herding, Remove Trap, Resisting Spells, Enticement, Peacemaking, Provocation, Sprit Speak, Forensic Evaluation, Taste Identification.